Gösterimler 30 dakika sunum ve 30 dakika belgesel gösterimi olmak üzere 1 saat sürmektedir. Anaokulu gösterimi ise 30 dakikadır. Tüm sunumlar profesyonel astronom tarafından gerçekleştirilmektedir. Sunum sonlarında Soru-Cevap bölümü yapılarak ziyaretçilerin soruları cevaplanmaktadır.

Ad-Soyad*
Telefon*
E-Posta*

Tarih*

Ziyaret Saatiniz*

Sunum Konusu Seçiniz ( Ctrl tuşuna basılı tutarak mouse seçimi ile toplam 30 dk. seçiniz):

Belgesel Seçimi (Anaokulu için seçim yapmayınız):

* Gerekli

1. SUNUM KONULARI

Dünya’nın hareketleri ve Mevsimler (15 dk.): Dünya’nın kendi ekseni etrafındaki 24 saatlik dönme ve Güneş çevresindeki 365 günlük dolanma hareketleri. Mevsimlerin değişimi, günlerin uzaması ve kısalması: Dünya’nın eksen eğikliğinin Güneş’in görünür hareketlerine etkisi.

Ay (15 dk.):Ay’ın yapısı ve evreleri.

Güneş ve Ay tutulmaları (15 dk.): Ay’ın Dünya çevresindeki hareketi sırasında meydana gelen gölge olayları.

Güneş sistemi (30 dk.): Gezegenlerin yapıları, yörüngeleri ve hareketleri.

2. BELGESEL KONULARI

Çikolata Gezegeni (6-9 Yaş)

Başka bir galaksiden iki uzaylı çocuk çikolatanın tadını aldıklarında, çikolatadan yapılmış hayali bir gezegenin arayışına girerler. Evrende seyahat ederken kendilerini Samanyolu’nda bulurlar. Hangi gezegenin çikolatadan olduğunu bulmak için yolculuklarına devam ederken Güneş Sistemimiz hakkında çok ilginç detayları öğrenirler.

Yedi Harikalar (10 yaş ve üzeri)

Antik çağın yedi harikasından evrenin 7 harika cismine yolculuk ediyoruz. Piramitlerden başlayan gösteri Olympia Zeus heykeli, seramiklerinin bir kısmı İstanbul arkeoloji müzesinde bulunan İştar kapısı, Efes Mabedi ve İskenderiye fenerinin bilgisayarla canlandırması ile devam ediyor. Daha sonra uzaya çıkarak At başı bulutsusu, Eta Karina ve Satürn gibi yedi harika gökcismini yakından tanıyoruz.

Evrendeki Vaha (11 yaş ve üzeri)

Bu gösteride Samanyolu’nda ve Güneş sistemimizde suyu arıyoruz. Ziyaret ettiğimiz gezegenlerde asit yağmurlarından, donmuş metan buzullarına birbirinden garip ve tehlikeli ortamlara tanık oluyoruz. Su moleküllerinin katı-sıvı ve gaz halde bulunabildiği tek gezegen olan Dünya evrende bir vahaya benziyor.

Dünya’dan Evrene (13 yaş ve üzeri)

İnsanın uzayı anlama çabası ve bugün uzayı anlamada ulaştığımız noktayı öğreniyoruz. Ayrıca Güneş sistemimizden başlayıp gökyüzünün çok daha büyük cisimlerini ziyaret ediyoruz.

Karanlık Maddenin Gizemi (15 yaş ve üzeri)

Karanlık maddenin uzay araştırmalarındaki önemini kavrayarak onun nasıl keşfedildiğine ve onu anlama çabamıza tanık oluyoruz.

Evrenin Harikaları (11 yaş ve üzeri)

Bir kuyrukluyıldızın gözünden Güneş sistemini dolaşıyor ve gezegenlerle uyduları hakkında bilgi alıyoruz.

Vücudumuz (11 yaş ve üzeri)

Atardamar içinde bir çeşit denizaltıyla gezerken, göz, beyin, kulak ve kalbi keşfedin. Bir hücrenin çekirdeğini ve içindeki DNA’yı inceleyin. Dolaşım ve sinir sistemlerini oluşturmaları için, DNA’nın vücut hücrelerini nasıl programladığını öğrenin. Arkasından hücresel boyutlardaki hastalıklarla savaşmak için lazerlerden nasıl yararlandığımızı vücudun ve hücrelerin içinden izleyin.

Sıcak ve Enerjik Evren (11 yaş ve üzeri)

İnsan gözünün algılayamadığı ışınımı gözleme çabalarımız sonucu inşa ettiğimiz araçlar ve evrene yüksek enerji penceresinden bir bakış.